Ahşap Deck Bakımı

Dış Mekan Ahşap Deck Parke Bakımı Nasıl Yapılır ?

Ahşap deck ürünler kullanım ve bakımına bağlı olarak bir kısım renk solmaları,kısım kısım veya tamamında  grileşme ve solmalar olabilir.Buy gayet normaldir.

İç ve dış ortamlarda kullanılan ahşap ürünlerin (masif, lamine parke, teras cephe kaplaması, veranda, strüktürel ahşaplar,  iskeleler, doğramalar, iç ve dış kapılar, bahçe çitleri, iç ve dış ortamdaki mobilyalar vb.) dış yüzeylerinin dışarıdan gelecek hava koşulları,rutubet, kirlilik vb. fiziki etmenlere karşı doğal ürünlerle dayanıklı ve kullanışlı bir şekilde temizlenmesi, bakım ve korunmalarının sağlanması gerekir.Temizlik, bakım ve korumada kullanılan ürünler; ahşapların doğal niteliklerini en iyi şekilde koruyan ve bunları ortaya çıkaran doğal yağlar, sabun ve temizleyicilerdir. Ahşap temizleme, bakım ve koruma ürünlerinin temel yaklaşımı; temizlik, bakım ve koruyucularla bir işleme tabi tutulduktan sonra ahşabın cinsi, dokusu, rengi ve strüktür özelliklerini koruyabilecek hale getirmesidir. Böylece ahşap nefes alabilir ve doğal özellikleri bozulmadan kalır.Bütün bu bakım ve koruyucu malzemeler ahşap üzerinde bir tabakada oluşturmaz.Aynı zamanda dış ortamda kullanılan ahşap malzemede bütün çevre şartlarına dayanıklı hale gelir.Dış etmenlere maruz kalan ve periyoduk bakım yapılmayan ahşap yüzeylerdeki kirler zaman geçtikçe yüzey altına iner.Ahşabın dokusuna zarar vermeden hafif zımparalar kullanmak yada özel keçe diskler kullanılabilir.Küçük çatlak ve çizikler bu sayede yok olur.

1 )Kullandığınız ahşap deck yüzeyi tırtıklı deck ise bozulmasını , sistre ile silinmesini istemiyorsak , ahşap temizleyici ürünleriyle temizlenip yıkanır ve tik yağı (Teak oil) yada özel ahşap deck koruyucular ile sürülür.

Kaymaz Tırtıklı Ahşap Deck

 

 

2)Eğer ki Tırtık yok ise sistre makinası ile silme işlemi yapılır ve yine tik yağı (teak oil) yada özel ahşap deck ultraviyole koruyucular uygulanır.

Düz Yüzey Ahşap Deck

 

 

Hangi sıklıklarda yada ne zaman deck bakımı yapmalıyız ?

Ahşap deck türüne göre (iroko,teak,merbau,ipe,bankirai,cumaru,massaranduba,purple decking gibi) ve kullanılan alana ve kullanım şartlarına göre değişmekle birlikte dış mekan parkeleri en uygun zaman olan kışa girmeden sonbaharda yada ilk baharda koruyucu bakım yapılırsa uzunca bir zaman (en az 1,5 yıl) silme işlemi,yağ  gerekmez.Bu hava şartlarına ve ahşap decking ürünlerin kullanımına bağlıdır.

Piyasada özel koruyucu yağlar bulunmaktadır.Çeşitleri bir hayli fazlalaşmıştır.Kaliteli özel yağları tercih ediniz.Teak yağı fiyatları için bizi arayabilirsiniz.

One Comment

  1. orpaparkeAuthor Mart 19, 2016 Reply

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir