Ahşap Deck Uygulaması

 Ahşap Deck Montajı Uygulaması Detayı İşçiliği Nasıl Yapılır ?
Klipsli Deck Döşeme
► Ahşap Deck (Tik,iroko,ipe,merbau,massaranduba,cumaru gibi tropikal egzotik ağaçlar ve benzerleri) veya kompozit deck döşemesi yapılabilmesi için uygulama yapılacak yüzeyin (beton veya toprağın)  düzgün olması gerekir.Suyun akış yönü iyi hesaplanmalı ve yüzeyde su birikmemesi için zemin bir şekilde  ayarlanmalıdır.Yüzeyin düzgün olmaması, ahşabın ses yapmasına ve oynamasına sebep olur.Şayet zemin beton ise (uzun vade de su yada nem çekebilecek bir yüzey ise) sürme izolasyon ile suyu emmesi engellenmesi tavsiye edilir.
► Decking uygulaması yapılacak zemin  kuru olmasına dikkat edilir.Yeterince kuru olmayan zeminler ile uygulanacak deck’ler arasında asgari ortalama 8-10 cm’lik bir boşluk olmalıdır. Ahşabın daima hava sirkülâsyonunu sağlamak gerekir.
► Deck’lerin altında kullanılan karkas malzeme emprenye-thermowood-çam yada sert ağaçlardan keresteden olmalı ve su akış yönüne paralel şekilde monte edilmelidir.
► Uzun boy decklerde  başlara diş  açılması (sadece ahşap deck için)önerilir.Usta hatalarını minimize eder hem de deck’lerin baş kısım hareketlerine mani olur.
► Deck Montaj için mutlaka paslanmaz vida kullanılmalıdır.Yumuşak ağaçlarda havşa açmaya gerek yok iken sert ağaçlarda havşa açmaya gerek duyulmaktadır. Önerilen vidalama sistemleri deck montaj bağlantı elemanı (klips) sistemidir.Ahşap deck ürünler için Plastik ve metal klipsleri Buradan inceleyebilirsiniz.
►Uygulama yapılırken deck aralarındaki açıklığın minimum 5 mm yada 3mm olacak şekilde monte edilmesi gerekmektedir.Zaten deck klipslerinin amacı sabit bu boşlukları sağlamaktır. Deckler karkasa klipslerle üstten vidalanarak da monte edilse, ses ve oynamaya engel olmak için derz mastiği ile (öneri) yapıştırılmalıdır.(öneri)Ya da karkas ve dek arasına kaliteli tutkal sıkılmalıdır.Karkas ve tutkal arasına tutkal klips ile beraber kullanılır ise daha sağlam sonuçlar elde edilir.
► Armuzlu/mastikli deck uygulaması için iki deck arasındaki genişliğin minimum 5 mm, derinliğin 7 mm boşluk olacak şekilde bırakılması ve arası derz mastiği  ile doldurulması gerekir.
► Altı ahşap karkaslı karo deck uygulamarda, decklerin ses yapmaması ve oynamaması için normal uzun boy ağaç deck’lerde olduğu gibi zemine yapıştırılması gerekmektedir.(öneri)
► Altı plastikli Karo deck uygulamalarında ise  ahşapla uyumlu bir plastik seçilmelidir. Plastiğin altında suyun göllenme durumu engelleyecek ve suyun akışını sağlayabilecek bir yapının seçilmesi gerekir.
► Dış mekan kullanımlarında vidanın ahşaba renk verme riskini azaltmak için paslanmaz çelik malzeme kullanılması önerilir. Eğer montaj için baskılı hava tabancası kullanılacak ise, galvaniz saçtan yapılmış vidalarda kullanılabilir.
► Ahşaba renk çalışması yapılacaksa özel dış mekan parkeler için yağlar mevcuttur.Renk uygulanmayacaksa klasik teak yağı tercih edilir.
Ahşap decking veya kompozit dek için usta,işçilik,montaj,uygulama,detaylar metrekare fiyatları için bizi arayınız.

3 Comments

  1. orpaparkeAuthor Mart 19, 2016 Reply
  2. orpaparkeAuthor Mart 19, 2016 Reply
  3. orpaparkeAuthor Mart 19, 2016 Reply

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir