Teak Deck

Teak Balkon Döşeme

Teak Decking (Tik Dek)

      Ürünü anavatanından yani Myanmar  Burma’dan kereste,tomruk ve uzun boy tahta  olarak ithal ediyoruz .Ürünün ebatlarını  fabrikamızda isteğe bağlı olarak üretiyoruz. Teak ağacının en önemli özelliği;  tüm hava şartlarına dayanabilen, yıpranması zor yapısı gereği yağlı bir ağaç olmasıdır. Burma /Myanmar Hindistan, Malezya ve Endenozya olan tik ağacı güney ve güneydoğu Asya’da da yetişir.Günümüzde  suya, neme ve her türlü iklim koşullarına karşı dayanıklı olması ile iç mekanda,dış mekanlarda;havuz kenarında,bahçelerde,cephe kaplamalarında,banklar,balkonlar,yürüme yolları,bahçe mobilyalarından ve gemi tekne güverte yat dek/yatch decking yapımında iç mekan & dış mekan mobilyalarda öncelikli olarak tercih edilmektedir.Tik ağacı,çok eskilerde uzakdoğu ülkelerinde tapınak kolonları, kapı ve pencere doğramaları ve iş aletlerinin yapımında hammadde olarak kullanılırken, 2. Dünya Savaşı sonrasında 1950’li yıllarda yavaş yavaş  İskandinav ülkelerinin ilgisini çekmiş ve ana vatanından çıkmaya başlamıştır.Teak ağacı kurt ve haşere barındırmaz.Bu sıkı ve yağlı bir ağaç oluşundandır.Doğal ortamında 30-40 metre boya ulaşabilir.Erişkin olan ağaçlarım kahvemsi karamel renktedir.

Bilimsel adı Tectona Grandis’dir. Diğer adları ise Burma Teak ,Djat,i Genuine Teak ,Gia Thi, Jati Sak
Kyun, Mai Sak, Pahi ,Rosawa ,Sagwan, Tadi, Teca ,Teck ,Tegina ,Tik ,Tsik’dir.Endonezya jawa–Myanmar/Burma–Hindistan

Teak ağacı bakımı en iyi çözüm Teak Yağı, doğal yağların bir karışımı olarak hazırlanır. Yağ yapısı sayesinde yarattığı yüzey ile su geçirmezlik katsayısını yükseltmek suretiyle ahşabın suya karşı korunmasını sağlarken, ömrünü uzatır.Teak pahalı bir ağaçtır.Kaliteli temiz bir işçilik olmazsa olmazdır.Teak deck parkelerin ömrünü uzatmak için sezon başlarında periyodik bakımını yapmak gerekir.Teak bahçe mobilyası üreten firmaların öncelikli tercihi olmuştur.Bu ağaç ile en iyi uyum sağlayan malzeme alüminyumdur.Alüminyum okside hal almadığı için uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir.İki ürünün renklerinin birbiri üzerinde hoş kombinasyon sık ve estetik görünüm sağlar.Naturel cilalı olabileceği gibi suya karşı dayanıklı özel renkli cilalarla uygulama yapılabilir.Teak ağacı ile alakalı uzunca yazılar yazmak mümkün.

Teak ağacı uygulaması  tik’ ağacını testere ile kesmek zordur. El aletlerini köreltebilir. Çivi çakmaya elverişlidir fakat önceden delerek çivi ve vidalama önerilir. Kolay yapıştırıcı tutar. Zımpara yapmakta kolaydır. Boyama yapılır ise önce biraz çözücülü karışım hazırlamak gerekir. Doğal yağını korumak için kendi yağından sürmek daha iyi olur. Kolay leke tutar fakat lokal bakım yapabilirsiniz.Dış mekanda uzun boy deck olarak döşenecekse teak deck klipsi – aparatı işinizi kolaylaştıracaktır.Bu klipsler için ağaca yanlardan kanal açılmalıdır.Plastik veya metal klipsler için farklı kanal açım işlemi yapılır.Yada darbeli (Çakmalı dek klipsi) kullanılabilir.Ana sayfadan dek klipsi detaylarını inceleyebilirsiniz.

Plantasyon Teak ağaçlarıda vardır.Bunlar özel olarak yetiştirilir.(plantasyon teak ağaçlarının fiyatları  burma teak ağacına oranla yarı yarıya düşüktür)kendi içerisinde  kaliteli olanları vardır.Ama gerçek teak ağacı satın almak istiyorsanız ve bu yoğun trafik ve suya maruz kalıyorsa ve kullanımının uzun süre olmasını istiyorsanız orjinal Burma Teak ağacı almanızı öneririz.Zaten Myanmar burma teak deck ve Endonezya Plantasyon Teak ağaçlarını yanyana koyduğunuzda aradaki farkı bariz görebilirsiniz.

Tik dek uzun boy ürün ölçüleri  (Kalınlık-En-Boylar)

18x95x1500-3700 mm
19x120x1400-3000 mm
19x140x1800-3800 mm

Bunlar genelde talep edilen ölçülerdir.Değişkenlik gösterebilir.

Gemi,tekne,sandal,yat uygulama,güverte kaplama,tik mobilya (teak dekorasyon) üretimi için teak ağacının eşsiz seçenekleri için bizi arayın.

Teak/tik ağacı metreküp,metrekare fiyatları ve diğer sorularınız için  bizimle irtibata geçiniz.