Akçaağaç Parke

AKÇAAĞAÇ

DİĞER ADLARI:Bird’s-eye Maple ,Black Maple, Curly Maple ,Hard Maple, Rock Maple, Rough Maple ,Sugar Maple ,Sweet Maple ,Thumbnail Maple

YETİŞTİĞİ YER:Kuzey Amerika,Kanada ,Avrupa.Gürgen ormanlarında karışık halde bulunur.Ülkemizde Trabzon, Bolu, Kırklareli, Bursa, Denizli ve Antalya dolaylarında yetişir. Bazı bölgelerde kelebek ağacı diye bilinmektedir.

DIŞ GÖRÜNÜM: Tarif etmek gerekirse kapitone,kıvrımlı biçimi ilgi çekici açık renkli gerekli özen gösterilirse dayanıklı çok popüler talep gören bir ağaçtır. Yaklaşık 150 türü bulunan küçük bir familyadır.Norveç akça ağacı, Çınar yapraklı Akçaağaç, Tatar Akçaağaç, İtalyan akça ağacı, Fransız akça ağacı Balkan Akcaağacı, Doğu akça ağacı diye çeşitleri vardır. Dağ akça ağacı hafif sarımsı beyaz, ova akcaağacının rengi pembe beyazdır. Akça ağacın rengi zamanla ve kendiliğinden sararır.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER: Siyah akçaağaç, şeker akça ağaç sınıflandırıldığı zaman diğer akçaağaç türlerinden oldukça serttir. Tik ve beyaz meşeye benzer çok sık çizgileri vardır. Dayanma gücü yüksek sıkı katı bükülmez kuvvetli ve yoğundur. Son derece dirençlidir. Bundan dolayı Bowling,Hentbol,Basketbol sahaları spor alanları yoğun trafiği çok olan yerlerde spor salonu parke olarak çoğunlukla kullanılır. Akçaağaç sert ve sıkı ağaçlardandır. Eş yapılıdır. Kolay işlenir. Esnek ve oldukça bükülgen yapısı vardır.

Akçaağaç sert olduğundan makine de zor kesilir. Açık renk olduğu için iyi zımparalamak gerekir. Temizlemek gerekir leke göstermemesi için fazlaca bakımına özen gösterilir. Yarılma ve bölünmeye dirençlidir. Lamine parke ve masif parke olarak kullanımı daha çok yaygındır.Zemin kaplaması olarak harika ambiyans oluşturur.

KULLANILDIĞI YERLER: Naturel halde parkede kullanımı özellikle spor salonlarında uygundur.150 yıldır kullanılan salonlar vardır. Pratikte kullanımı limitsizdir. Aydınlık, parlak, neşeli, şık ve zarif ortamlar oluşturur görüntü olarak. Dayanıklı ve stabil olduğu için spor salonlarının özellikle bowling salonunda ve dans salonunda kullanılır. Mobilya, kabin, ayakkabı, el aletleri, bowling tezgahlarında, müzik aletlerinde, makara, bobin, oyuncak, piyano çerçevesinde, sandık ve kağıt yapımında kullanılır. Masif ve kaplama olarak mobilya üretiminde, müzik aletlerinde, mutfak aletlerinde, ayakkabı kalıplarında, oymacılıkta, kakmacılıkta, kıl testeresi ile hazırlanan ince işlerde, oyuncak, makara el aletlerin saplarında kullanımı yaygındır.

Akçaağaç masif parke ve kaplama olarak satılır. Kereste olarak satışı kısıtlıdır. Daha çok kaplaması bulunur ve kullanılır.Fiyatlar için bizi arayınız.

Aşağıdaki fotoğraflar temsilidir.

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir