Bambu Parke

Bambu aslında bir ot çeşididir. Pasifik’te geleneksel yapı malzemesi olarak kullanılır. Günümüzde evlerimizde zemin kaplamada, panellerde, merdiven basamaklarında, mobilyalarda ve daha bir çok yerde bambu kullanılmaktadır. Sağlamlık, sertlik, esneklik ve kuvvet bambunun yapısında fazlasıyla vardır.Ezilmesi, kalın yapraklı ağaçlara göre daha zordur. Estetik olarak da bambunun kendine has bir güzelliği vardır. Hızlı büyüyen ve çabuk olgunlaşan, sert, esnek, güçlü ve yenilenebilir olan bambu, yapı malzemesi olarak bir çok avantaj sunar bazı yönlerden çelik, beton ve ladinden daha güçlüdür. Yüksek yoğunluk gücü bambunun içerdiği silikata bağlıdır. Bir ağaç bir yılda %3-5 arası büyürken bambunun yıllık büyüme oranı %30 dur. Bambu en çabuk gelişen bitkilerden biridir. Ayrıca hasat yapıldığında bambu zarar görmez ve büyümeye tekrardan başlar. Bambu liflerinin tamamen olgunlaşması 3.5 yıl alır. Ağaçlar 50-60 yılda kesilecek duruma gelir ve elde edilen lif henüz gençtir. Bambu genelde zeminde ve duvarda kullanılır.Lamine edilmiş bambu, panellerde ve zemin kaplamalarında çoğunlukla tercih edilir.

Bambu fırınlandıktan sonra preslenip istenilen ürünlere dönüştürülüyor. Lamba zıvanalı bambu kaplamaların döşenişi ve bakımı ahşap kaplamalarla aynıdır zemin kaplama malzemesi olarak hem cilalı hem cilasız şekilde kullanılabilir.Farklı boyutları mevcuttur. Süper sertlik ve sabitlik özellikleri bambu panelleri ve zemin kaplamalarını neme ve lekelere dayanıklı yapar bambunun içindeki budaklar hoş ve kendine has bir görüntü verir.Bambuların farklı boyutları çeşitleri vardır.Kullanılacağı yere göre kimyasal işlem uygulaması gerektirir. Bambu Çin ve Vietnam’dan ithal edilebilmektedir. Bina yapımında ‘’MOSO’’ adında kalın bir bambu türü kullanılır. Bambu evler Asya’da Pasifik adalarında güney ve orta Amerika’ da kullanılır. Bambu ağacının inşaat çatı ve zeminde kullanımı tüm dünyaya yayılmaktadır. Bambu’nun gücü ve kalitesi hakkında araştırmalar devam etmektedir. Laboratuarlarda bambuyu sınıflandıran sistemler ve inşa kodları geliştirilmeye çalışılıyor. Bu çalışmaların amacı mimarlara ve mühendislere gereken kritik bilgileri sağlamaktır.Dış mekan bahçe mobilyalarından mutfağımıza kadar bir çok alana hitap eder bambu ağacı.

Türkiye’de en çok mobilya yapımı küçük el aletleri yapımı ve özellikle zemin kaplaması parke olarak kullanılmaktadır.Bambunun çok çeşitli renkleri olabilmektedir.

Parke sektöründe en çok yatay ve dikey olarak adlandırılan bambu parke çeşitleri kullanılmaktadır.Fiyatlandırma renk ve ölçü kriterlerine göre yapılır.

En genel ölçüleri 15x96x960mm (kalınlık-en ve boylar) piyasada en çok yatay ve dikey olarak adlandırılan bambu parke çeşitleri mevcuttur.Toptan fiyatlar ve daha fazlası için bizi arayınız.

Aşağıdaki fotoğraflar temsilidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir