Lareks Deck

İğne yapraklı ağaçların içinde en sert yapıya sahip Lareks Deck’tir.Türkçe de  tam karşılığını  bulamamış olan  Larex ağacı, menşei olan  Sibirya ( Rusya ) da  yetişen bir  ağaç  türüne  verilen isimdir. Tür olarak  çamgillerden  olmasına  karşın  Türkiye ormanların da mevcut değildir.İğne yapraklı  olmasına  rağmen  ülkemizde ki  çam türlerinden oldukça  farklı yapıya sahiptir.Dokusu  çam ağacına benzemekle  beraber  esmer  tonlarda ki  rengi ile tropik bir  görüntü  sunmaktadır. Lif yapısı  ve  reçine türü  açısından  çam ile  bir  hayli  ayrışan larex son  15  yıldır  ülkemizde  de kereste ve deck kaplama olarak yerini almıştır.

İğne  yapraklı  yani  çam  türleri  arasın da  en sert   ve  dayanıklı  olanı  larex’tir.Özgül  ağırlığı fazladır.

Kurutulması için emek  ve teknik  gerektirmektedir.

Ülkemizde  bulunan  katran  ve  sedir  ağacına  muadil  sayılabilen  larex ağacı nın  kerestesi  iyi kurutulduğunda suya ve  toprağa  dayanıklılığı  onu vazgeçilmez  yapmaktadır.

Larex  kerestenin  kullanıldığı  alanların bir kısmını  aşağıda  saymaya çalışalım ;

Her türlü  doğrama  üretiminde,Mobilya  imalatında,Tornacılıkta.,Tel ve çit direği  imalatında,Islak zemin için kargas  ızgara işlerinde,Su içerisinde ki  inşaatlarda,Gemi ve tekne inşaatında,Deniz kenarı  yapıların kereste ihtiyaçlarında,Pergole,Veranda ve kamelya  üretiminde,dış cephe kaplamlarda,bahçe zemin kaplamalarda,boy deck döşeme tahtası,her türlü masif doğramalarda, taşıyıcı  yapı  elemanı üretiminde kullanılabilmektedir.

Bu malzemenin renk verme, boyama ve cilalanma özellikleri çok iyidir. Her türlü masif doğrama ve mobilya imalatında kullanılmaktadır. Özellikle dış cephelerde suya dayanıklılığı ve uygun fiyatı nedeniyle tercih edilmektedir.

Dış cephe (ahşap) kaplamaları, kapı, pencere doğrama,bahçe zemin kaplamalarda,boy deck döşeme tahtası olarak, lambiri, mobilya ve fıçı yapımı,tornacılık,tel direği, çit direği, toprakla temas eden yerlerde,  inşaatlar da, gemi yapımında kullanılır.

İyi kurutulduğunda su içinde veya nemli ortamlarda  ortalama 100 yıldan fazla dayanabilir.Normalde Emprenye edilmesine gerek yoktur.Tercih sebebi olarak emprenye deck olarakta imal edilebilir.

Genelde tercih edilen ölçüler : 21x95x3000mm (kalınlık-en-boy)

Lareks Kereste halindedir.Orpa Parke olarak lareks deck stoklarda taslak olarak mevcuttur.İsteğe bağlı olarak uzun boy deck haline getirilir.Klips (dış mekan deck’lerde kullanılan deck montaj bağlantı elemanı) kanalı açılır.Lareks Deck fiyatları ve bilgi için bizimle irtibata geçiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir