Teak Yağı

Teak Oil – Tik Yağı ( Ahşap koruma yağı – Ahşap Bakım Ürünleri ) Ahşaptan üretilmiş  dış mekan (deck parke) zemin,cephe kaplamaları ahşap mobilyalar,ahşap ürünlerinizin maruz kaldığı aşınmaları önlemek ve eşyalarınızın ömürlerini uzatmak için geliştirilen tik yağı doğal yağların karışımı ve özel koruyucu katkı  maddeleri ilavesi ile hazırlanmıştır.

Park ve bahçe zeminleri,bahçe mobilyaları, deck parkeler,ahşap dış cepheler,açık alan ahşap döşemeleri, havuz kenarları, banklar, ahşap oturma grupları, tekne güverteleri gibi yoğun olarak suya maruz kalan ve dış ortamlarda kullanılan eşyaların suya ve güneşe karşı korunmaları ve bakımı için geliştirilmiş bir üründür.

Özel formülü sayesinde su geçirmezlik sağlayarak ahşabın suya karşı korunmasını sağlar ve ömrünü uzatır.

Tik Yağı – Teak Oil , Nasıl Uygulanır
Tik Yağı kullanıma hazırdır. İnceltilmesine ve farklı maddeler ile karıştırılmasına gerek yoktur. Uygulama için  fırça ve fazlalıklarını almak ve tik yağının iyice nufus etmesini sağlamak için  temiz ve kuru bir bez yeterli olacaktır.
Önce ilk kat yağ fırça ile yüzeye sürülür. Yaklaşık bir dakika sonra fırça ile sürülen yağın üzerinden temiz bez ile tekrar bir geçmekte fayda vardır. Bu yolla yağın yüzeye eşit oranda yayılması, dolayısıyla eşit oranda emilme sağlanır. Bu işlem sırasında sürülen katın çok kalın olmamasına özen göstermenizde fayda vardır. İkinci katı uygulamak için bir gün beklenir.
Deck Parke’ler için pad ile teak yağı sürülmesi daha iyi olacaktır.

Uygulama Esnasında Nelere Dikkat Edilmelidir?
• Yağmurlu veya çok sıcak günlerde uygulama yapmayınız.
• Uygulamadan önce zemini toza karşı nemli bir bezle iyice temizleyiniz.
• Eğer uygulanacak zeminde zımparalama işlemi gerekiyorsa 150-180 no. zımpara kullanmanız tavsiye edilir.
• Yeni ahşaplara yapılacak uygulamalardan önce, ahşabın mutlaka 150-180 no. zımpara ile zımparalanması tavsiye olunur.
• Uygulamadan sonra kutunun kapağını iyice kapatınız. Hava alması durumunda kutunun içinde, yüzeyde kuruma ve tabaka oluşturma durumu söz konusu olacaktır.

Kaç Kat Sürülür?
Genellikle tek kat uygulama yeterlidir. Ancak yüksek emiciliği olan ahşaplarda ve zorlu hava koşullarına maruz kalan yerlerde ikinci kat sürülmesi önemle tavsiye edilir.
Deck Parke (ahşap zemin & cephe kaplama) ürünlerine iki kat sürülmesi tercih edilir.

Kaplama/Uygulama Alanı Ne Kadardır?
Ahşap zemin & cephe kaplamalarda,düz yüzeylerde 1 litre Tik Yağı ile ortalama tek katta 18 – 22 m2 alan yağlanabilir.

Kuruma Süresi Ne Kadardır?
Ortalama 20°C ısıda ve yeterli hava akımı bulunan ortamlarda Tik Yağı 4 saat içinde dokunma kuruluğuna ulaşır. 2. katın uygulanabilmesi için en az 15 saat beklenmelidir.

Bakımı Nasıl Yapılmalı?
Tik Yağı’nın bakımı ahşabın maruz kaldığı şartlara göre 1 ila 2 yılda bir yapılmalıdır.Yada sezon başlarında yapılabilir.Bakımı yapılacak yüzeyler, temizlendikten sonra hafifçe zımparalanmalı ve nemli bir bezle yüzeyin tozdan iyice temizlenmesi sağlanmalıdır. Bakımlarda genelde tek kat Tik Yağı yeterli olacaktır. Ancak zorlu hava koşullarına bağlı olarak zamanından önce yıpranmış yüzeylere ikinci bir kat sürülmesinde fayda vardır.

Bahçe mobilyası ve birçok ağaçda kullanıldığı gibi Teak,iroko,ipe,bankirai,garapa,cumaru,massaranduba,çam,lareks,ayous gibi birçok ahşap deck çeşidinde çoğunlukla tik yağı tercih edilmektedir.Toptan ve perakende satış fiyatları için bizimle irtibata geçiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir