Ayous Deck

Ayous DeckBatı Afrika, Kamerun, Gana, Gabon, Kongo gibi ülkelerde yetişen Ayous ağacı, diğer Afrika menşeili ağaçların arasında en kolay işlenme potansiyeline sahip ağaç türüdür ve kolay şekil alır.Tomruktan kesildiğinde ilk halinde beyaz renkte olsa da hava ile temasa geçtikten sonra zamanla sarı tonlarına döner. Yumuşak dokulu bir ağaç olmasından dolayı daha çok mobilya ve enstrüman yapımında kullanıldığı görülmektedir.Özellikle masif parke olarak değerlendirildiğinde yumuşak dokusu sayesinde zemine oldukça kuvvetli yapışır. Sauna da kaplama olarak olarak en çok kullanılan türdür.

Ayous kerestenin odunu fildişi, altın sarısı, kahverengimsi sarı renktedir. Ev aletleri ve makinelerle çok kolay işleme tabi tutulabilir.Ayous kereste yumuşak ve dönme riski en düşük ağaçlardan biridir.Budaksız reçinesiz ve düz damar dokuludur. Ayous ağacı yumuşak bir yüzeye sahip olması ve de yüksek sıcaklıklarda üzerinde ısıyı barındırmamasından dolayı sauna üretiminde en yaygın olarak kullanılan ağaçtır.Genellikle saunanın iç mekanlarda kullanılır.Ayous ağacı saunanın en önemli unsurlarındandır, saunayı kullanan kişinin cildi direkt veya dolaylı olarak mutlaka bu ahşapla temas edecektir.

Ayous ağacı,kontraplak yapımında, mobilya kısımlarında,karoser uçak ve resim çerçevesi yapımında, müzik aletlerinde, org ve piyanolarda, protez, ambalaj kapları yapımında,endüstriyel anlamda saunalarda kullanılır hobi alanında ise gemi sarım çıtalarında,maket ve mimari modellerde,uçak modelciliğinde,heykel oymacılığında ,avuç içi iskarpela oymasında sıklıkla tercih edilir. ve kağıt endüstrisinde halk dilinde ayos ağacı olarak bilinir.Çok hafif ve yumuşaktır.Maket bıçağıyla bile kesilebilir.

Özellikle deck olarak kullanımı yaygınlaşmıştır.Oldukça ucuz bir ağaçtır.Fiyatından dolayı deck uygulamalarında tercih edilir.Genel olarak uzun boy deck döşemelerde ölçüleri 18x95x3000mm olarak tercih edilir

Dış mekanda uygulama yapılacaksa ayous deck uzun boy ise klips kanalı açılmalıdır.Kanallı plastik ve metal klips kullanılabilir.Ayrıyetten dış mekanda kullanılan özel yapıştırıcılar kullanılmalıdır.

Ayous/ayus deck parke metrekare kereste metreküp  fiyatları için bizi arayın…

AYUS-AYOUS

TİCARİ ADLARI :Kamerun: Ayous, Gana: Wawa, Fildişi Sahili: Sambra, Samba

MENŞEİ :Fildişi Sahili, Gabon, Gana, Kamerun, Kongo, Zaire.

FAMİLYASI :Sterculiaceen, Triplochiton scleroxylon