Kestane Parke

KESTANE
YETİŞTİĞİ YERLER:
Güney Avrupa’da ve Avrupa’nın orta bölgelerinde, Balkanlarda Yugoslavya, Bulgaristan ve Yunanistan’da, Türkiyede Kafkaslarda, İtalya’da Alptekinler’de ve Alper’in güney yamaçlarında, İspanya’da, Kuzey Afrika’da yerli olarak bulunmaktadır. Yurdumuzda: Karadeniz kıyılarında, İstanbul dolaylarında, Ege bölgesinde, Antalya’nın doğusunda yetişir.
YAPISI:
kereste olarak meşeye çok benzer. Göbek odunludur. Dış odunu dar iç odunu geniştir. Çember gözeneklidir. İlkbahar dokusu gövde görülebilecek gözeneklidir. Sonbahar dokusundaki gözenekleri ile görülmeyecek şekildedir. Öz ışınları gözükmez buda meşeden ayıran en önemli özelliğidir.

RENGİ:
dış odunu kirli sarı, bazen beyaz veya gri olur. İç odunu sarı kahverengidir.
ÖZELLİKLERİ:
sert, sıkı yapılır, Esnektir. Kolay kırılır. Uzun iplikli olduğu için kolay bükülür. Az çalışır. Kolay işlenir. Havanın bozucu etkisine dayanıklıdır. Çok iyi boyanır. İyi verniklenir. Su altında olağanüstü bir dayanma sahiptir. Çivi yada tutkal iyi bağlantı kurar.
AĞIRLIĞI:
Hava kurusu özgül ağırlığı 0,56 gr/cm 2 tür.
KULANIŞLIĞI:
Yapıların dışında, doğramacılıkta, köprü ve iskele ayaklarında kullanılır. Mobilya üretiminde masif ve kaplama olarak değerlendirilir. Özellikle bükme mobilyalarında aranan bir ağaçtır.
PİYASADA BULUNUŞU:
Masif parke ve kaplama olarak satılır. Masif sert ağaç standartlarına uygun ölçülerde kesilmelidir.En çok kalas halinde satılır.

 

Standart ölçüler ebatlar aşağıdaki gibidir.Bu ölçüler değişkenlik gösterebilir.

Genişlik 7 cm kalınlık 18 mm boylar ise 20 cm ila 100 cm arasındadır.

Genişlik  9 cm kalınlık 18 mm boylar ise 20 cm ila 100 cm arasındadır.

Genişlik 12 cm kalınlık 18 mm boylar ise 20 cm ila 100 cm arasındadır.

Rustik-Standart ve Ekstra olarak sınıflara ayrılır ve bu kriterlere göre fiyatlandırma yapılmaktadır.

Aşağıdaki fotoğraflar temsilidir.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir